Actua soccer recenzja player1.pl najlepszy portal o grach

Actua Soccer – Moja pierwsza gra piłkarska w 3D

Kącik sportowy Moje retro Recenzje
Podoba Ci się ten artykuł? Podaj go dalej!

W czasach, kiedy w domu pojawił się pierwszy komputer PC (a było to w roku 1997), pełne wersje gier były drogie (relatywnie do zarobków), a jednym z legalnych źródeł gier były różnego rodzaju płyty z demami. Ot krótkie wycinki gier, mające zachęcić do zakupu pełnej wersji gry dodawane były często do kart graficznych na płycie ze sterownikami. Na jednej z takich płyt, pożyczonej od kolegi, znalazłem demo gry Actua Soccer. Właśnie tak rozpoczęła się moja fascynacja wirtualną piłką kopaną, która trwa zresztą do dzisiaj.

Dzieło Gremlin Interactive nauczyło mnie poruszania się graczami w nowej perspektywie (do tej pory grywałem tylko w dwuwymiarowe gry sportowe), planowania akcji, determinacji i wzmożonej uwagi w defensywie. Pamiętam jak trudno było mi zdobyć pierwszą bramkę i jak fantastyczną czułem wtedy satysfakcję.

W Actua Soccer do dyspozycji gracza oddano 44 reprezentacje narodowe, w tym również, ku uciesze fanów znad Wisły, reprezentację Polski. Jeśli chodzi o tryby gry to poza pojedynczym towarzyskim meczem, możemy rozegrać puchar lub utworzyć ligę z wybranych drużyn w której będziemy konkurować z drużynami prowadzonymi przez sztuczną inteligencję. Ponadto dostępny jest jeszcze tryb treningowy. Przed rozpoczęciem rozgrywki możemy wybrać czy mecze będą odbywać się w systemie symulacji czy też „arcadowym”. Grę charakteryzuje dość wysoki poziom trudności i dużo czasu zajmie zanim zaczniemy wygrywać ze sztuczną inteligencją za każdym razem. Jako ciekawostkę należy dodać, że opisywany tytuł jest pierwszą grą sportową w której możemy dowolnie zmieniać widok z kamery w trakcie rozgrywki.

Powracając po latach do tej produkcji dostaje tęgie baty od komputera. Jest to głównie spowodowane tym, że grę ogrywam na PSX i odwykłem już od sterowania zawodników krzyżakiem. Zachęcam Was zresztą gorąco do sprawdzenia gameplay’u dostępnego poniżej.

Powrót po latach okazał się z jednej strony bolesny, bo grafika 3d z zastosowaniem tworzenia obiektów z poligonów zestarzała się bardzo brzydko. Z drugiej jednak strony gra jest bardzo miodna, po kilku przegranych meczach, gdy zaczyna się coraz bardziej rozumieć mechaniki rozgrywki, a co za tym idzie ma się większą kontrolę nad wydarzeniami na boisku, daje mnóstwo satysfakcji i jest to po prostu dobra gra. Z mojej strony serdecznie zachęcam do sprawdzenia tej gry, pamiętajcie tylko aby zbyt szybko się nie zniechęcać i dać sobie czas na opanowanie sterowania i taktyki. Grę na PSX można wyrwać na allegro za ok. 15-20 zł plus wysyłka. Za takie pieniądze, jeśli tylko macie PSX warto dać Actua Soccer szansę.

Actua Soccer - Moja pierwsza gra piłkarska w 3D
  • 8/10
    Ocena końcowa - 8/10
8/10

Summary

Siła nostalgii dodaje dwa punkty ekstra w mojej ocenie. Gra postarzała się w bardzo brzydki sposób, jednak gdy przymkniemy na to oko, nadal gra się bardzo przyjemnie.


Podoba Ci się ten artykuł? Podaj go dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *